در حاشیه سمینار النینو در شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

۱۰۷ پاسخ

 1. فرهاد گفت:

  بسیار عالی بود . مهندس بسیار ساده و روان توضیح داده اید .امیدوارم علاقه مندان به این علم استفاده کافی رو ببرند

 2. محمدرضا م گفت:

  برگزاری سمینار تخصصی « آشنایی با پدیده النینو و تاثیرات آن بر تغییرات آب و هوایی ایران » در شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

   

  تاریخ ثبت: ۱۳۹۴/۰۹/۲۳

   

  سمینار تخصصی آشنایی با پدیده النینو و تاثیرات آن بر تغییرات آب وهوایی ایران که با حضور محمد حسین جعفری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، حجت شایانفر، مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی، حبیبی نوخندان، مدیرکل اداره هواشناسی خراسان رضوی، قزل سوفلو رئیس پژوهشکده محیط های خشک، ناظم السادات عضو هیات عملی دانشگاه شیراز، و مهندس ظهوریان عضو پژوهشکده محیط های خشک، روز یکشنبه ۲۲ آبان مــاه در سالن اجتماعات شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی برگزار گردید…  

  دراین سمینار محمدحسین جعفری در خصوص پدیده النینو و تاثیرات آن بر تغییرات آب و هوایی ایران در مشهد با اشاره به تغییر شرایط جوی افزود: طی ۱۰ سال اخیر میزان بارندگی در خراسان رضوی از ۲۲۴ میلیمتر میانگین بلندمدت به ۱۹۶ میلیمتر کاهش یافته است.

  وی گفت: کاهش بارش بر وضعیت روان آبها تاثیر مستقیم داشته است.در پی تغییرات اقلیمی سالهای اخیر عملا نیاز است تا طراحی سازه های آبی بازنگری اساسی شود. امروز ذخیره آب برخی از سدها در عمل با افت شدید مواجه شده و برخی از سدهای چندباره سرریز شده اند.

          مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در ادامه افزود: بر این اساس مدیریت بهره برداری از روان آبها و استفاده از همین منابع آبی محدود برای احیا سفره های زیرزمینی و تعادل بخشی آنها از جمله اولویتها است و  نزدیک به ۸۰ درصد منابع آب مصرفی خراسان رضوی از ذخایر زیرزمینی و ۲۰ درصد آن از آبهای سطحی است.

  بنا به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در ادامه قزل سوفلو، رئیس پژوهشکده محیط های خشک واحد مشهد گفت: تاکنون کمتر برای توسعه کشور مدل مناسب و مشخصی بر مبنای ظرفیتهای موجود و شرایط اقلیمی و امکانات طراحی و تدوین شده است.

  باید قبول داشته باشیم که استان ما، استان خشکی است؛ ما هیچ گاه سیلاب را بلا نمی‌دانیم؛ با وجود خشکسالی که در این استان وجود دارد، گفتن کلمه بلا به آن، نشانه‌ای از ناتوانی ما در کنترل و هدایت آن است.

  سپس حجت شایان فر مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه کشور ما از پدیده النینو اثر می‌پذیرد گفت: بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد و برخی بر این باورند که زمستان شدیدی در راه است و برخی بر این باورند که یک و نیم درجه گرم تر می‌شود؛ با این وجود آمادگی لازم در ستاد بحران استان در مورد سیلاب‌ها، ریزش باران، برف و افت فشار گاز صورت گرفته است.

   

  در ادامه حبیبی نوخندان، مدیرکل هواشناسی استان خراسان رضوی گفت: بارش‌های مناسبی تا ابتدای بهمن ماه استان خراسان رضوی را فرا می‌گیرد. پیش‌بینی ما در مورد بارش باران در روز‌های منتهی به فصل پاییز و نیمه ابتدایی زمستان، بارش بسیار خوب همراه با کاهش دما در سطح استان است.

  وی با اشاره به اینکه در پاییز میزان بارش‌ها خوب بوده است گفت: در ماه‌های اخیر، میزان بارش‌ها در برخی مناطق کشور دو برابر شده است، اما بارش‌ها در خراسان نرمال و یا کمتر از نرمال بوده است.

  به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان در این سمینار ناظم السادات عضو هیات علمی دانشگاه شیراز افزود: در محدوده آب های اقیانو س آرام بیشترین انرژی جذب می شود و نقش اساس در آب و هوای دنیا دارد و در اوایل پاییز که سطح آب گرم می شود ما درایران شاهد بارش می باشیم .

  وی گفت : اقیانوس هند نقش بنیادین در تعیین رطوبت و کاهش فشار را دارد.

  سپس محسن ظهوریان عضو پژوهشکده محیط های خشک در ادامه اضافه کرد: پدیده النینو هر دو تا هفت سال به دلیل گرم شدن بخش مرکزی و شرقی اقیانوس آرام رخ می دهد که بر آب و هوا اثر می گذارد این تغییرات با شدت و ضعف همراه می باشد و النینو امسال قوی ترین النینوی در پنجاه سال اخیر می باشد.

  شایان ذکر است در پایان سمینار با پرسش و پاسخ حاضران خاتمه یافت.

   

           

 3. هاشم گفت:

  درود بر امیر محسن عزیز، بسیار عالی. با این تفاسیر تکلیف نوار غربی و نوار جنوبی کشور در زمان النینو کاملا مشخص شده که البته بارندگی های سال آبی جاری تاکنون صحه ای بر این نظریه است.اما درباره منطقه خراسان حرفی زده نشد و به نظر هنوز تکلیف شمال و شمال شرق کشور مشخص نیست!!!؟؟؟  اما برداشت من از صحبت های جناب عالی از سال های گذشته تا کنون این نتیجه رو در به من داده که در زمان وقوع النینو بارش در سراسر کشور فرا نرمال با محوریت غرب وبا ناهنجاری های دمایی( خیلی گرم، خیلی سرد) در کل کشور با محوریت شمال شرق می باشد. جناب عالی این برداشت را تایید می نمایید؟  با تشکر فراوان. 

 4. mashhadmeteo گفت:

  درود بر هاشم عزیز
  بله مسلما پدیده النینو بر اقلیم ایران خصوصا در سالهایی که این پدیده قوی هست مثل امسال تاثیرگذاره.
  بر اساس سالهای آنالوگی که در سمینار هم به اونها پرداختم، سالهای آنالوگ یعنی سالهایی که این پدیده با شدت زیادی اتفاق افتاده ، احتمال سرمایش ایران و علی الخصوص منطقه شمال شرق ایران در طی فصل زمستان وجود دارد.
  این خروجی سالهای آنالوگ هواشناسی هست و البته باید تاکید داشته باشم هیچ دو سالی در مشابهت ۱۰۰ درصد با همدیگر نیستند.

 5. mashhadmeteo گفت:

  سلام محمد رضا جان

  و سپاس از اطلاع رسانی عالی و جامع همیشگی شما.

 6. mashhadmeteo گفت:

  سلام فرهاد عزیز

  سپاس از لطف و حسن توجه شما دوست خوبم.

 7. درود بر امیر محسن عزیز

  خیلی هم عالی…متاسفانه من در کلاس درس حضور داشتم ولی دلم اونجا بود ، به هر حال امیدوارم این همایش ها مثمر ثمر واقع شود.   با سپاس فراوان

 8. وحید گفت:

  جناب آقای مهندس ظهوریان . بنده که شخصا در سمینار حضور داشتم تفاوت بین بیان شما و دیگران را به وضوح حس کردم . امیدوارم همیشه موفق باشین . 

 9. امینی از کرج گفت:

  سلام عالی بود مهندس در ضمن کرج از دیشب داره برف میباره و همه جا سفید شده

 10. شمسی پور گفت:

  سلام دوستان هیچ جا برف نمیاد.جغتای و جوین و اسفراین که داره یه برف قشنگی میاد.دیگه داره سفید میکنه.برفش ریزه ولی شدتش خوبه.خداروشکر انشالله همه جا میاد تا فردا.

 11. مسعود گفت:

  امشب نیمه شمالی خراسان رضوی و خراسان شمالی بارش برف و بارون خواهند داشت ولی اینکه شدتش چقدر باشه باید متظر بمونیم

 12. مسعود گفت:

  استاد امیر محسن عزیز. منتظر پیش آگاهی شما درباره زمستون امسال هستیم… هرچند پیش آگاهی های بلند مدت همیشه با خطا همراه هستش ولی خب نظر شما درباره زمستان امسال برای ما شنیدنی است…

 13. حميدرضا گفت:

  جناب امير محسن خان عزيز در كانال تلگرام فرموديد شنبه هواي برفي و سرد رو پيش رو داريم در صورتيكه هيچ كدوم از سايت هاي هواشناسي اين رو پيش بيني نكردن و كماكان هوا ملايم و بدون بارش پيش بيني شده،آيا واقعا برف خواهيم داشت؟

 14. سیدمهدی گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشیدخدمت شما آقای مهندس ظهوریان به خاطربرگزاری سمینار

  امیدوار بودم که نشریات وسایتهای محلی استانمون این سمینار رو پوشش بدن اما تا حالا چیزی ندیدم     

 15. امین گفت:

  گلبهار داره یه چیزایی می باره ولی خیلی از پشت پنجره مشخص نیست که برفه یا بارون 

 16. شمسی پور گفت:

  سلام به همگی دوستان اون وقت که اقا امیر محسن گفتن که شنبه هفته اینده برفیه نه موج تثبیت شده بود و نه هیچی. الانم اون موج پریده و از بالا سرما رد میشه و به کشور ما اصلا وارد نمیشه.از خودشون هم بپرسید احتمالا همینو بهتون میگن.

 17. mmmm گفت:

  غرب مشهد نیم ساعتی هست که بارون ملایم داره

 18. مرتضی از قوچان گفت:

  قوچان از دو بعدازظهر داره میباره برف

 19. سیدمهدی گفت:

  ماشالا به قوچان همیشه سهمشو از برف میگیره هر سیسنمی که بیاد یه برف برای قوچان کنار میزاره

 20. سیاوش گفت:

  اینم که گند زد

  این شهر را چه میشود؟…

 21. محمد گفت:

  آقا چرا اینطوری میشه کل اطراف مشهد برف و بارون داره اما مشهد هیچی نمیباره 

 22. وحید گفت:

  علی رغم اینکه تقریبا هیچ سایت معتبری بارش مطلوبی را از این سامانه برای مشهد پیش بینی نکرده بود، آقای مهندس ظهوریان تاکید بر بارش های مطلوب برای شهر مشهد از این سامانه داشتند که بیشتر به صورت برف خواهند بود. مطمئن باشید ایشان بر  یک اساسی این پیش بینی را کردند و انشا ا… تا بعد از ظهر پیش بینی شان محقق می شود و رو سفید می شوند.

 23. حميدرضا گفت:

  به نظر بنده اگه بخاهيم يه نگاهي به وضعيت هواي مشهد در ده روز آينده بندازيم از لحاظ بارش كه هيچي نداريم،از لحاظ دمايي هم نسبت به تمام شهرهاي نيمه شمالي كشور دماي بالاتري خواهيم داشت،فقط اميدوارم اين تاثير مثبت النينو زودتر خودش رو نشون بده چون كم كم داره نگراني سال هاي پيش بوجود مياد

 24. حميدرضا گفت:

  بنده به اين پيش بيني افزايش بارش شك دارم،چون پيش بيني كاهش دمايي كه براي شمال شرق در بازه اواخر آذر و أوائل دي ماه تا ٤ درجه شده بود اصلا محقق نشد و در عوض براي غرب و شمال غرب محقق شد،يعني كاملا برعكس!!!!چرا دقيق نيست ديگه پيش بيني ها!!؟؟؟؟

 25. رضا گفت:

  در خصوص النینو، یکی ۲ ماه پیش که بعضی سایت ها تاکید بر سرمای نسبتا شدید در شمال شرق داشتند، کارشناسان هواشناسی تاکید داشتند النینو تنها موجب افزایش بارش در بخشی از کشور خواهد شد و دما چندان تغییری نخواهد کرد. ظاهرا در سمیناری هم گزارشش در همین سایت وجود دارد حالا نظرات همون شده که چند ماه قبل کارشناسان هواشناسی کشور گفتند.

  درباره سامانه هایی هم که وارد کشور می شوند خب وضعیت عملکردشان  را در غرب کشور، شهرهای شمالی کشور  و شهرهای شمالی استان تقریبا هر کسی مقدرای تجربه داشته باشد می تواند پیش بینی کند. می ماند خود شهر مشهد که واقعا سخت است. پیشنهادم این استکه برای اینکه مقداری وضعیت این پیش بینی ها بهتر شود حتما از الگوهای مختلف استفاده شود. من خودم تعجب کردم چرا آقای ظهوریان می گن از این سامانه مشهد بارش مطلوب داره. فکر کنم باید در منابعشان تجدید نظر کنند و مقداری هم از تجربه دیگران استفاده کنند تا پیش بینی های  شهر مشهد از این وضع دربیاد.

  در عین حال باید از زحمات ایشان تشکر کرد چون فعلا که سایت دیگه ای برای مشهد به این صورت نداریم.

 26. mashhadmeteo گفت:

  سلام اقای رضا عزیز

  در مورد تاثیرات النینو کارشناسان رسمی کشور  در حدود ۲ ماه پیش با اصرار زیاد تاکید داشتند که النینو تاثیری بر بارش کشور نداره ،که در عمل به همگان خلاف این وضعیت اثبات شد و بارشهای قابل توجه بخشهای وسیعی از کشور را فرا گرفت.در ضمن همین کارشناسان اذعان کرده بودند که دمای کشور گرمتر از نرمال برآورد میشه ولی امسال اونچیزیکه ثبت شد حکایت از دمای خنکتر از نرمال در بخشهای وسیعی از کشور داشت. امسال بارش برف خیلی زودتر از سالهای نرمال در بخشهای وسیعی از کشور آغاز شد.

  در ضمن اگر شما در سمینار شرکت کرده بودید ، این اظهار نظر رو بیان نمی فرمودید. چون به تفصیل در خصوص تاثیرات این پدیده بر کشور و همچنین مقایسه سالهای انالوگ هواشناسی در هنگام وقوع این پدیده در حالت قوی تجزیه و تحلیل ارائه دادم که در متن گزارش این پست اشاره ای به اون موارد نشده.

  اگر صلاح بدونم در زمان مقتضی جزییات بیشتری را منتشر خواهم کرد.

  این موضوع روهم  مد نظر داشته باشید که هفته پیش شهر مشهد برف بسیار خوبی رو تجربه کرد. ولی اینکه حالا چرا اینجا نسبت به غرب کشور با بارش کمتری مواجه هست ، به کلیمتالوژی منطقه ما برمیگرده. اصولا بارش منطقه شمال شرق با تغییرات فصلی از اواسط دیماه به سمت ماههای بهمن ،اسفند و فروردین و اردیبهشت با افزایش مواجه میشه، که مبحثی کاملا تخصصی محسوب میشه.

  امسال بدلیل وقوع پدیده النینوی قوی،  پرفشار اسکاندیناوی بر روی اروپا بشدت قوی بود و این موضوع منجر به فرود پی در پی ناوه ها بر روی منطقه غرب خاورمیانه شد و ما شاهد شکلگیری جریانات نصف النهاری در امتداد رشته کوههای زاگرس بودیم که ایده ال بارش در اون منطقه محسوب میشه و در نقطه مقابل گرادیان فشار سطح دریا در منطقه ما در طی ماههای پاییز مناسب نبود و به همین دلیل سیستم ها با اثر کمتر و ضعیفتری به منطقه ما رسیدند.

  ولی در خصوص اینکه فرمودید تجدید نظر در منابع لحاظ بشه ،باید خدمت تون عرض کنم ،پیش بینی های این سایت بر مبنای منابع و مدلهای مختلفی هست و از ۴ مدل اصلی هواشناسی دست کم ۳ مدل اعتقاد بوقوع بارش در مشهد و بخشهای از استانهای خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی داشتند که اتفاقا در بسیار از نقاط مذکور هم محقق شد.

  ، پیش بینی وضع هوا بر مبنای آخرین اطلاعات و نقشه های در دسترس هست و به دلیل اهمیتی که ما برای این موضوع قائل هستیم ،رخداد پدیده ای اگه ۴۰ درصد احتمال وقوع داشته باشه ،لازمه که در خصوصش اطلاع رسانی انجام بشه و لو اینکه محقق نشه.

  چقدر خوب میشه که ما وضعیت جوی مشهد رو متناسب با اقلیم منطقه خودمون مورد ارزیابی قرار بدیم نه با مناطق پر بارشدر غرب و جنوب غرب کشور.

  این یک واقعیتی هست که باید بپذیریم.

   

   

 27. شمسی پور گفت:

  سلام دوستان.درسته کم بارشی داریم ولی انصافا تو هفته قبل که بارش برای خراسان سنگ تموم گذاشت که.انقدر ناشکری نکنید بعشم سرما که تو منطقه ما هم همین هفته قبل محقق شد همین نیشابور که ۱۲ درجه زیر صفر شد.درسته ورزقان و نظایرش ۲۰ درجه زیر صفر شدن ولی به منطقه هم بستگی داره یه پرفشار میاد دما تو انجا منفی ۲۰ میشه چون ارتفاعشون زیاده و کوهستانیه و همون پرفشار تو اینجا مثلا ۱۵ درجه زیر صفر میرسونه و تو سواحل خونه پرش میشه مثبت ۵ درجه.به نظر من از یک هفته قبل تا حالا هم سرما خوب بوده و هم بارش.به امید خدا در دی برف و باران های زیادی می بینیم.

 28. حميدرضا گفت:

  بله هفته قبل برف نسبتا خوبي باريد كه البته زياد ماندگار نبود،در مورد دما هم حداقل براي مشهد با پيش بيني ها تفاوت ٣ تا٤ درجه اي وجود داشت،اميدواريم اوضاع بهتر بشه و زمستون سرد و پربارش در انتظارمون به اميد گرداننده ي چرخ روزگار…

 29. محمد گفت:

  تا دهم دی ماه خبری از بارش نیست کجا هفته پیش بارش سنگ تموم گزاشت به نظرت یه رگبار دوساعته برف تو کل آذر یعنی سنگ تموم هه حرفای عجیبی میزنید 

 30. محمد بجنورد(ساکن مشهد) گفت:

  ههههه دوست عزیزم محمد جان توقع داری طوفان برف بیاد؟؟!!!موج هفته پیش عالی عمل کرد..عالی..همه میگن خوب بود شما میگی نه..واسه فصل پاییز نباید توقعی بیشتر از این داشته باشی داداشی..تو آمار هم نگاه کنی ماه هایی که ترکوندن واسه شمالشرق بیشتر ماه های دی و بهمن و اسفند و فروردین بودن..نمیدونم چه موجی باید بیاد که رضایت شما رو هم همراه داشته باشه!!!بنظر من و خیلی ها این برف برای شروع خیلی خیلی خوب بود..

  درمورد کلان شهری مثل مشهد هم با توجه به جزیره گرمایی که ماشین ها و مردمان شهر برای شهر ایجاد کردن؛ثبت کمینه های بسیار پایین و سرد خیلی سخت بنظر میرسه..اما دی ماه و بهمن ماه شرایط آماده میشه برای دست یابی و رسیدن به این امر..ان شاالله که دی ماه و بهمن ماهی سرد و پربرف انتظار ما رو بکشه!!ما که خیلی منتظریم!!

 31. محمدرضا م گفت:

   

  برگزاري سمينار تخصصي " آشنايي با پديده النينو و تاثيرات آن بر تغييرات آب و هوايي ايران" در مشهد مقدس

   

  گروه خبری:

  اخبار عمومی

  منبع خبر:

  روابط عمومی

   

   

  به گزارش روابط عمومي اداره كل هواشناسي خراسان رضوي، سمينار تخصصي  " آشنايي با پديده النينو و تاثيرات آن بر تغييرات آب و هوايي ايران" با چشم انداز وضعيت جوي ايران در پاييز و زمستان سال جاري در روز يكشنبه ۹۴/۹/۲۲ در سالن كنفرانس شركت آب منطقه اي خراسان رضوي برگزار گرديد. در این سمینار جناب آقای دکتر ناظم السادات عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و آقای مهندس ظهوریان عضو پژوهشکده محیط های خشک در زمینه موضوع سخنرانی نمودند. مدير كل هواشناسي خراسان رضوي گفت: پديده النينو یکی از پدیده های رایج اقلیمی است که هر دو تا پنج سال با افزایش دمای سطح آب سواحل شرقی اقیانوس آرام شکل می گیرد و اثرات متفاوتی را در نقاط مختلف جهان در قالب تشدید خشکسالی ها ، توالی سیل و افزایش رخداد های حدی را به بار می آورد. در این راستا مرکز ملی اقلیم شناسی مرتبا وضعیت النینو را پایش و گزارش می نماید وضمن اینکه در گزارش پیش بینی فصلی خرداد ماه سال جاری با توجه به پیش بینی شدت النینو، وضعیت بارش های رگباری و افزایش رخداد پدیده های حدی در فصل پاییز را بیان نمود. براساس گزارش های اخیر پیش بینی فصلی در ایام پیش رو تا اواسط زمستان دما در اکثر نقاط کشور نرمال تا کمتر از نرمال و بارش نرمال خواهد بود و در نیمه دوم زمستان میزان بارش کمتر از نرمال و دما حدود بیش از نرمال پیش بینی شده است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت پژوهشکده و مرکز ملی اقلیم شناسی به آدرسwww.cri.ac.ir  مراجعه شود )

  حبيبي نوخندان با بيان انواع پيش بيني هاي صادره در سازمان هواشناسي كشور به صورت روزانه، ۴۸ ساعته، ۷۲ ساعته و پيش بيني هاي فصلي كه در مركز ملي اقليم شناسي تهیه و منتشر می گردد. تصریح کرد :صحت پیش بینی های کوتاه مدت هواشناسی پیشرفت بسیار خوبی داشته و پیش بینی های فصلی نیز از دقت قابل قبولی برخوردارند و سازمان هواشناسی پاسخگو پیش بینی و اطلاع رسانی جوی به آحاد جامعه می باشد. مدیر کل هواشناسی استان در پایان بر اساس نتایج مدلهای اقلیمی نیز به تبیین وضعیت اقلیم و تغییرات آن در دهه های آینده پرداخت و تاکید نمود که می بایست روش های تعدیل و سازگاری با تغییرات اقلیمی مورد توجه مردم و مسئولین قرار گیرد.

  http://www.razavimet.ir/tabid/36/ctl/newsView/mid/2487/newsID/503/Default.aspx

 32. رضا76 گفت:

  سلام امير جان خسته نباشي

  براي شب يلدا و زمستون پيش رو نميخواي پست يا نظر خاصي ارائه بدي.؟؟

  خيلي مشتاق خوندن پست زمستونيت هستم. باتشكر

 33. محمدرضا گفت:

  سایت هواشناسی ما مشهدیا همیشه همینطوریه. خواب میمونه

 34. حمیدرضا گفت:

  گویا جمعه هفته بعد قراره یه خبرایی بشه!!!نظر اساتید و جناب مهندس ظهوریان چه هستش؟ البته شاید کمی زود باشه برای اظهار نظر

 35. سیاوش گفت:

  دوست عزیز اوضاع یه جوری شده که فردارو نمیتونن پیش بینی کنن بعد شما احوال جمعه دیگه رو میپرسین؟؟؟

 36. علی رضا ملایجردی گفت:

  سلام اقا امیر  منظئور از برف یخی در شب دوشنبه که سایت  accu weather پیش بینی کرده  چی هستش ممنون

 37. محمد بجنورد(ساکن مشهد) گفت:

  امروز سعادتی نصیبم شد و رفتم پیش استاد امیرمحسن..دوستان صبور باشید!!فقط همینو میتونم بگم..صبر صبر صبر..زمستون امسال همه ماها رو راضی خواهد کرد!!ان شاالله..

  در خصوص وضعیت جوی در روز و شب دوشنبه که شب یلدا باشه از استاد امیرمحسن قول گرفتم که بزودی آپدیت کنن سایت رو..و البته حق هم میدم بهشون که سایت رو آپدیت نکنن!!چون با این حجم عظیمی از کارها که بر عهده ایشون هست من که باشم واقعا نمیرسم حتی آپدیت ها رو چک کنم چه برسه سایت رو هم آپدیت کنم!!اما خب ایشون علی رغم تمامیه این گرفتاری ها به این همه علاقه مند و بازدیدکننده های محترمشون احترام گذاشته و سایت رو بدون هیچ منتی آپدیت میکنن..پس بهتره خودخواهانه نظر ندیم!!

  عجب مه یی شده

 38. محمد بجنورد(ساکن مشهد) گفت:

  آقای ملایجردی عزیز فکر کنم منظورش برفی کاملا خشک که در دمای صفر و کمتر از صفر میباره!!که هردونه ش هم هدر نمیره!!البته مقدارش هم معمولا زیاد  نیست!!

 39. علی رضا ملایجردی گفت:

  ممنون و سپاس بی پایان ولی باز این اخطاریشو برداشت فکر کنم رییس سایت accuزنگ بزنه اداره هواشناسیمشهد بگه من کار ندارم خودتون هواشناسی کنید!!!!!!!!

 40. رضا گفت:

  از همین الان میتونم بگم تا دو هفته ی اینده بلاک شدیم.کابوس دی هر ساله میخواد تکرار بشه

 41. محسن گفت:

  این accu مشکل داره؟؟ دماهای کمینه مشهدو همرو اشتباه پیشبینی میکنه مثلا دیشبو که ۰ شد زده بود ۵-….!!!!  اصل دی  ماه برف شب چلشه که بازم خراب شد…کلا خداکنه لااقا از ده دی به بعد اوضاع درس شه یاد اون سالایی افتادم که مشهد چنروز ابری میموند با باد ملایم جنوب شرقی بعد از چنروز از یک بعدازظهر برف ملایمی با همون باد شروع  میشد که کم کم به شدتش افزوده میشدو ….تا جایی میرسید که فرداش مدرسمون تعطیل میشد…جالب اینجا بود که این داستان چنبار تکرار میشد و اکثر اون برفا دقیقا به قصد نشستن میومد چون دقیق از عصر شروع میشد وتا طلوع آفتاب ادامه داشت…….

 42. محمد گفت:

  دوستان دیگه امید بی خود ندید خدمت اون دوستی که همش امید بیخود میده آقای بجنورد بدترین وضع بارش و استان خراسان داره به طورمثال شهرستان گناباد از اول پاییز تابه امروز ۹میل بارش داشته تا دوهفته آینده هم خبری از بارش فقط باید دعاکنیم تا وضع از این بدتر نشه

 43. محمد گفت:

  دوستان دیگه امید بی خود ندید خدمت اون دوستی که همش امید بیخود میده آقای بجنورد بدترین وضع بارش و استان خراسان داره به طورمثال شهرستان گناباد از اول پاییز تابه امروز ۹میل بارش داشته 

 44. محمد گفت:

  جالبش اینجاست که بیشتر سایت های تازه هفته پیش همش درباره ناهنجاری بزرگ در اواخر آذر و اوایل دی ماه بحث میکردن هه اما نمیدونم چی شد یه دفعه همه نظراتشون برعکس شد امروز که رفتم گیلان فورکا رونگاه کردم خندم گرفت آخه تا یه هفته پیش میگفت یه ناهنجاری بزرگ مقیاس اتفاق میفته و کل سواحل ونمیه شمالی برفی میشه اما امروز میگه زمستان نسبتان نرمالی درپیش داریم یکی نیست بگه شما که پیش بینی های بلند مدتون ۹۰درصد برعکس درمیاد مثل همین سایت مشهد پس بهتره همون پیش بینی کوتاه مدتون و بکنید بی خیال بلند مدت بشیم هه توهین سایت مدیر محترم چقدتاکید بر بارش های خوب در ماه دسامبر داشتن اما بارش خوب که نداشتیم هیچ کلان بارش نداریم هه چرا پیش بینی ها اینطوری میشه میدونم تو علم هواشناسی چیزی به نام ۱۰۰درصد نداریم اما اینو هم میدونم چیزی به نام ۱۰۰ درصد برعکس اون چیزی که پیش بینی شده هم نداریم 

 45. صاحبی گفت:

  با سلام. قابل توجه آقا محمد بارندگی گناباد تا الان حدود ۱۷ م م بوده که برابر با میانگین بلند مدت بوده!! میتونید به پورتال هواشناسی خراسان رضوی مراجعه کنین. در کل تا الان بارندگی در اکثر شهرهای خراسان رضوی بیشتر از نرمال بوده البته به جز کلات که کاهش شدید بارندگی داشته هر چند که سهم شمالشرق از بارش کشور بویژه در آبان ماه ناچیز بوده 

 46. رضا76 گفت:

  من هم با نظر آقا محمد موافقم. چون اينقدر كه همه ميگفتن بارش هاي خوب خواهيم داشت و همه پيش بيني ها  در مورد بارش هاي نرمال تا بالاتر از نرمال شده بود به سرانجام نرسيده.

  ديگه بايد قبول كنيم كه پيش بيني هاي سايت هاي معتبر جهاني هم دچار خطا هاي متعددي شده حالا ….واي :به حال سايت هاي خودمون.كه نمونش مثل همين گيلان فوركا كه آقا محمد گفت  

  خودش نميدونه با خودش چن چنده؟؟

 47. مسعود گفت:

  با سلام. دوستان خیلی بی انصافی نکنین. تمام سایت های داخلی از جمله همین سایت دارن تمام تلاش خودشون رو میکنن تا پیش بینی های دقیق تری ارائه بدن ، به هر حال مدل های هواشناسی امسال طوری شده که هر روز داره رنگ و رخ عوض میکنه و همین پیش بینی ها رو مشکل کرده… امیدتون به خدا باشه

 48. محمد بجنورد(ساکن مشهد) گفت:

  باشه داداش شما هم هستی منم هستم..دقیقا همون رویه ای رو پیش گرفتی که قبل از ورود اون سامانه برفی پیش گرفته بودی!!!یادمه تا چند روز نظری نمیذاشتی!!اما مطمئنم این دفعه هم پشیمون میشی از گفتن همچین حرفایی!!و البته هرچقدر هم به شما بگن که تاثیرات النینو  در منطقه ما از اواخر دسامبر و ماه ژانویه شروع میشه انگار توجهی نمیکنید!!کاش استاد امیرمحسن بود و حمایت میکرد از پیش بینی های ارائه داده شدشون..

  یه مثال بسیار جالب هم زده بودن استاد امیرمحسن..فرض کنید شرایط خنثی یا فاز های ضعیف النینو و لانینا که بسیار هم رخ داده یه جعبه شیشه ای و براق هستن و فاز های قوی النینو و لانینا که وقوعشون به انگشتان یه دست هم نمیرسن تو یه جعبه سیاه و سر بسته قرار دارن!!بنظر شما میشه پیش بینی درستی در خصوص نحوه فعالیت اون جعبه سیاه داشت؟؟؟واقعیت هم همینه..اگه استاد امیرمحسن میان و نظر میدن در مورد امسال،با توجه به النینوهای قویی که بسیار هم کم بودن و قرار دادن در مدل های آنالوگ این پیش بینی ها رو ارائه میدن..اما من هم معتقدم که باید صبر کرد!!صبر!!امید دهی واهی و الکی هم نیست!!هنوز زمستون شروع نشده اینطوری میگید!!واقعا تعجب میکنم از این همه تعجیل!!شایدم واقف نیستید که بیشتر بارش های ما تو فصل زمستون اتفاق میوفته نه پاییز!!شایدم!!الله داند!!

  موندم بدترین وضع رو از کجا آوردی تو!!!واویلا!!!یکم تحقیق کن بعد بیا نظر بده..والا بخدا..

 49. محمد گفت:

  اقای محمد بجنورد ما نسبت به بقیه نقاط کشور بدترین وضع بارش و داریم بزار برات مثال بزنم شهر ایلام تاامروز نسبت به میانگین بلند مدتش ۲۱۰درصد افزایش بارش داشته 

 50. شمسی پور گفت:

  اقا به نظر من دی امسال از ۵ یا ۶ دی خوب میشه و شاهد بارش های بالای نرمال خواهیم بود.چون  سالهایی که النینو حاکمه پیش بینی خیلی سخت میشه و باید نقشه های کوتاه مدت بررسی شه.ولی امیدتون رو از دست ندید.خدا بخواد میشه

 51. محمد بجنورد گفت:

  وضع ما هم خوب میشه عزیزم..صبر داشته باش..دندون سر جیگر بذار داداش..بارش های ما هم شروع میشه بزودی ان شاءالله..روزهای خوبی در راه است توکل بر خدا..البته مونده امضاء پروردگار..بیشتر. بارش ما در زمستون و بهار رخ میده داداش..صبر کن یکم دیگه 

 52. کاربر قدیمی گفت:

  با سلام

  خدمت دوست قدیمی خودم محمد عزیز از بجنورد هم عرض ادب دارم

  دوستان آمار بارش سال جاری و مقایسه با بلندمدت و سال گذشته در لینک زیر قابل مشاهده است

  http://www.razavimet.ir/portals/0/golmakani/b-26-9-94.png

  و آمار کشور 

  http://ndwmc.irimo.ir/far/services/file_manager/1102975/download/1/%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87940927.html?t=%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87

  این بحث درست بودن یا نبودن پیش بینی ها هم معمولا هرسال در این سایت که ۴ ساله پیگیرش هستیم وجود داره و در زمان رکود بارشی هم  معمولا به اوج خودش میرسه و مورد جدیدی نیست

  ما هم که یادمون از پیش بینی های امیرمحسن عزیز در سالهای گذشته و امسال نمیره و البته از نظرات برخی کاربران که گاهی از یکسال آبی به سال آبی بعد نام کاربریشون تغییر میکنه

  در هرصورت موردی که واضح هست، مقایسه اقلیم هر منطقه باید باخودش صورت بگیره واگرنه که نقاط پربارش در کشورما و سایر نقاط جهان زیاد هست

 53. رضا گفت:

  می دونید مشکل اینجاست که ۲-۳ سال است ما این جملات "….بارش های ما هم شروع میشه بزودی ان شاءالله..روزهای خوبی در راه است …" را می شنویم و زمستان و بهار هم تموم میشه و خبری نمیشه.  البته در مشهد. نه قوچان و شیروان و بجنورد، آنها بحثش جداست.

  فکر کنم یگ گروه باید تشکیل بشه برای پیش بینی هوای مشهد.

 54. محمدرضا گفت:

  سلام 

  یک پیشنهاد از من به شما بهتره بیاید تو سایت هواشناسی چهارفصل اونجا پاسخ که میدن اینجا که نگاه هم نمیکنن.

 55. محمد بجنورد گفت:

  بارش های ما هم شروع میشه بزودی ان شاءالله!!روزهای خوبی در راه است توکل بر خدا!!صبر داشته باشید 

 56. اسماعیل گفت:

  جالبه هرسال گفته میشه امسال خیلی پیشبینیها سخت شده. 

 57. محسن گفت:

  منم با نظر رضا کاملا موافقم.هر سال       دوستان الکی میان میگن بارش های ما هم بزودی شروع میشه،ولی هیچ خبری نمیشه.امسالم هیچ خبری نیست.الان بلید اوج بارش ها باشه که برعکس هرروز هوا آفتابیه.دوستان باید منطقی باشیم و قبولکنیم که خشکسالی اومده و دیگه خبری از برف و یخبندانای چند سال پیش نخواهد بود

 58. باخدا گفت:

  کی میگه اوج بارشهای مشهد الانه!؟ گویا با اقلیم مشهد آشنایی ندارن برخی دوستان! مشهد نه ایلامه نه کردستان . مشهد مشهده و اندازه اقلیم خودش بارش داره امسالم خداروشکر خوب بوده تا حالا و در ادامه هم خوب خواهد بود ان شالله. هنوز زمستون نیومده نسخشو پیچیدن با حرف های نامید کننده بزارید حداقل دی ماه بیاد و تموم بشه بعد قضاوت کنید در مورد زمستون امسال

 59. محسن گفت:

  شما که آشنایی داری کافیه!!!

  اگه یه نگاهی به سایتای معروف خارجی بندازی متوجه میشی که تا ۲ هفته دیگه حداقل واسه مشهد هیچ خبری نیست.

  همین شماها هستین که میان امید الکی میدین .

  هیچ کس از برف و بارون بدش نمیاد ولی الان باید قبول کرد که خشکسالیه و خبری نیست

 60. حميدرضا گفت:

  وضعيت اروپا از لحاظ دمايي قابل توجه هستش،فك كنم پاييز نسبتا گرمي رو پشت سر گذاشتن،اميدوارم تا اين شرايط برقراره موج برف و سرما بياد اينور،البته تا ١٠ روز ديگه كه فعلا خبري نيست و افزايش نسبي دما هم داريم

 61. . گفت:

  همون سایتهای معروف خارجی روزی ۲ تا ۴ بار پیش بینی عوض میکنن و برای مشهد پیش بینی بارش میدن، بعد در مدت ۱۲ ساعت پیش بینیشون تغییر میکنه

  خشکسالی شاخص داره و ما الان در شرایط خشکسالی قرار نداریم

   

   

   

 62. . گفت:

  ا سلام

  خدمت دوست قدیمی خودم محمد عزیز از بجنورد هم عرض ادب دارم

  دوستان آمار بارش سال جاری و مقایسه با بلندمدت و سال گذشته در لینک زیر قابل مشاهده است

  http://www.razavimet.ir/portals/0/golmakani/b-26-9-94.png

  و آمار کشور 

  ndwmc.irimo.ir/far/services/file_manager/1102975/download/1/%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87940927.html?t=%D8%B1%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87

  این بحث درست بودن یا نبودن پیش بینی ها هم معمولا هرسال در این سایت که ۴ ساله پیگیرش هستیم وجود داره و در زمان رکود بارشی هم  معمولا به اوج خودش میرسه و مورد جدیدی نیست

  ما هم که یادمون از پیش بینی های امیرمحسن عزیز در سالهای گذشته و امسال نمیره و البته از نظرات برخی کاربران که گاهی از یکسال آبی به سال آبی بعد نام کاربریشون تغییر میکنه

  در هرصورت موردی که واضح هست، مقایسه اقلیم هر منطقه باید باخودش صورت بگیره واگرنه که نقاط پربارش در کشورما و سایر نقاط جهان زیاد هست

 63. بی نام گفت:

  سلام

  خدمت دوست قدیمی خودم محمد عزیز از بجنورد هم عرض ادب دارم

  دوستان آمار بارش سال جاری و مقایسه با بلندمدت و سال گذشته در سایت هواشناسی استان قابل مشاهده است

   و آمار کشور 

  هم در سایت هواشناسی کشور بروز قابل مشاهده است

  این بحث درست بودن یا نبودن پیش بینی ها هم معمولا هرسال در این سایت که ۴ ساله پیگیرش هستیم وجود داره و در زمان رکود بارشی هم  معمولا به اوج خودش میرسه و مورد جدیدی نیست

  ما هم که یادمون از پیش بینی های امیرمحسن عزیز در سالهای گذشته و امسال نمیره و البته از نظرات برخی کاربران که گاهی از یکسال آبی به سال آبی بعد نام کاربریشون تغییر میکنه

  در هرصورت موردی که واضح هست، مقایسه اقلیم هر منطقه باید باخودش صورت بگیره واگرنه که نقاط پربارش در کشورما و سایر نقاط جهان زیاد هست

 64. باخدا گفت:

  امید الکی نمیدم اقای محسن. شما بیش از حد فاز منفی میدی. پاییز امسال بیشتر از نرمال بود انصافم خوب چیزیه. به قول دوستمون این سایتها هر روز رنگ عوض می کنند. در هرجای دنیا وقفه بارشی ممکنه رخ بده زمستونم سه ماه هست نه دو هفته . امار بارش مشهدم نگاه کنید متوجه میشید دی ماه مشهد پربارش نیست . 

 65. حميدرضا گفت:

  چرا به ندرت پيش مياد كه پيش بيني ٥ روز ديگه اگه آفتابي هستش يهو بشه هواي سرد و برفي ولي برعكسش تا دلتون بخاد وجود داره،يني براي ٥ روز ديگه برف پيش بيني شده ولي ناگهان نيست و نابود ميشه!!!!چرا واقعا!!!؟؟؟؟

 66. محمد بجنورد گفت:

  درود دوستان 

  صبر داشته باشید!!رو هوا حرف نمیزنم!!نقشه ها بزودی رنگ عوض خواهند کرد!!رنگ برف و سرما!!بقول محمد گیلان فورکا به به…دوستان منفی و ناامید منم یکم دیگه صبر کنن..

 67. شمسی پور گفت:

  سلام.دوستان علت ضعیف عمل کردن موج های بارشی در منطقه شمال شرق وجود و حاکمیت پرارتفاع در نیمه شرقی کشوره که همیشه هم کار دستمون میده.خدا بخواد وضعیت در دهه دوم دی بهتر میشه.به نظر میاد موج های سردی در این دهه به نیمه شمالی کشور رخنه کنند.

 68. امینی از کرج گفت:

  سلام کرج یکی از زیبایی هایش دیدن کوههای البرز از تمام نقاط شهر است اما حدود یه هفته ای است که به خاطر آلودگی نمایی از البرز نداریم!!

 69. محمد گفت:

  آقایی که میگی اقلیم مشهد با ایلام فرق میکنه ۱۰۰درصد همینطوریه بحث ما اینه که اون مناطق دوبرابر نرمال بلند مدت شون بارش دریافت کردن اما منطقه ماکبیشتر سایت های هواشناسی از جمله همین سایت اعتقاد به بارش های بیشتر از نرمال در پاییز داشتن اما این اتفاق اصلان رخ نداد همین سایت بارها تاکید به بارش های بیشتر از نرمال در ماه دسامبر کردن که ۱۰۰درصد برعکس اتفاق افتاد اون چه که نقشه ها میگن حداقل تا دوهفته آینده بارش قابل توجهی نداریم خیلی بده نیمی از چله رو با هوای خشک و آلوده  بگزرونیم و دما هم بالاتر از نرمال خواهد بود طی این دوهفته درست برعکس اون پیش بینی ۳درجه دما پایین تر از نرمال اتفاق میفته در عوض مناطقی از نیمه جنوبی ایران بارش های خوبی درپیش دارن ومافقط باید نظاره گر بارش در استان های خشک کرمان بوشهر خراسان جنوبی و سیستان باشی . کی نوبت بارش ما میشه خدا میدونه 

 70. مسعود گفت:

  با سلام. چرا بعضی از دوستان نیمه خالی لیوان رو میبینند؟؟ اینکه برخی دوستان سایت های accu و foreca رو مرجع قرار میدن جای شگفتی داره!! سایتهایی که نه درصد بارش هاشون دقیق بوده و نه مقدار بارش هایی که پیش بینی میکنن. پیش بینی ۴۵ روزه accu هم که مسخره است.

 71. محمد بجنورد(ساکن مشهد) گفت:

  درود بر بی نام!!کاش اسمت رو مینوشتی که متوجه بشم کدوم دوست عزیز هستی..درود بر فهم و شعور شما!!دابل لایک بر حرفاتون

 72. مسعود گفت:

  دوستان من هم قبول دارم سهم بارش در منطقه نسبت به نیمه غربی در پاییز بویژه اون چند روز ابتدایی آبان که در غرب کشور سیل جاری شد کم بوده، اما فقط نیمه خالی لیوان رو نبینید، تا الان در سرخس ۷۵٫۴ م م بارندگی داشتیم که بیش از ۱۵۰ درصد بلند مدت بوده یا در فریمان حدود ۷۰ م م بارندگی داشتیم که حدود ۶۰ درصد افزایش نشون میده و یا در تایباد و تربت جام که بیش از ۱۰۰ درصد افزایش بارندگی داشتیم. تا الان شهرهای پیشتاز در بارندگی سرخس، درگز، فریمان و قوچان بودند که همه بالای ۶۵ م م بارندگی دشت کردن. خب در کنار این ها متأسفانه کلات با کاهش ۶۰ درصدی بارندگی بدترین وضعیت رو تا الان داشته. به جز کلات، بردسکن و جغتای که با کاهش بارندگی روبرو بودند سایر شهرهای خراسان رضوی افزایش بارندگی داشتند. یادمون نره که پاییز سال گذشته بارشهای منطقه شمالشرق بسیار افزایش داشت ولی در زمستون و بویژه بهار با کاهش شدید بارندگی روبرو بودیم…

 73. مسعود گفت:

   قصد من از کامنت قبلی این بود که بگم دوستان با یک موج نه خیلی خوشحال بشید و نه نا امید. یادمون نره در پاییز و زمستان سال آبی ۹۲-۹۳ در مشهد کمتر از ۸۰ م م بارش داشتیم ولی در بهار ۹۳ بارش به حدود ۱۳۰ م م رسید و یا در پاییز و زمستان سال آبی پیش بارش مشهد به بیشتر از ۱۷۰ م م رسید که از نرمال بالاتر بود ولی در بهار امسال بارش مشهد تنها ۵۰ م م بود که حدود ۱۰۰ درصد از نرمال کمتر بود!! پس حداقل تا آخر اردیبهشت صبور باشد و دعا کنید که شکر نعمت نعمتت افزون کند…

 74. محمد بجنورد(ساکن مشهد) گفت:

  بنظر من کل کل کردن با همچین جماعتی بی فایده ست!!فقط شما رو به زمستون پیشرو که سراسر از اتفاقات خوب و قشنگ و یخ هست دعوت میکنم!!دیگه نظری نمیذارم تا چند روز دیگه که اولین سامانه قدرتمند و سرد پا به منطقه ما خواهد گذاشت ان شاالله..بدرود دوستان عزیز من

 75. حمیدرضا گفت:

  واقعا سمت غرب و شمالغرب مدت زمان باقی موندن سرما چقدر زیاد شده، به زحمت دمای شهرهایی مثل تبریز و ارومیه و همدان در طول روز به صفر میرسه

 76. محمد گفت:

  هههه عزیزم بارش بهار چه فایده ای داره اون ۱۳۰میل اندازه ۲۰میل زمستون ارزشی واسه زمین نداره به این اتفاق میگن ناهنجاری زمانی بارش که اصلان خوب نیست که بارش زمستون بره تو بهار بباره

 77. رضا گفت:

  علت بلاک شدن شمال شرق قرار گیری بد پرفشار سیبری در منطقه هست که مانند سدی نمیزاره موج جنوبی به عرض های بالاتر بیاد.از طرفی نحوه قرار گیری پرفشار سیبری وابستگی زیادی به شاخص های ao و غیره داره که این چند روزه نوسان زیادی دارند برا همین اپدیت ها مدام در حال تغییرند.دعا کنین پرفشار سیبری عقب نشینی کنه

 78. صاحبی گفت:

  آقای محمد همونطور که بارش در فصل سرما بویژه از نوع برف بسیار مهم هستش بارش های بهاره هم بعلت کاشت و فصل رشد انواع محصولات زراعی و باقی دارای اهمیت هستش تا منابع آبی زیر زمینی کمتر استفاده بشه مخصوصا اگه این بارش ها در زمان پیک خودش یعنی در نیمه اول فصل بهار حادث بشه…

 79. مسعود گفت:

  جناب محمد خان شما منظور بنده رو اشتباه برداشت کردی منظور من این بود که الان که هنوز سه ماه از فصل بارش گذشته انقدر منفی بافی نکنین… با نظر آقا رضا هم. موافقم متأسفانه زمستون ۹۲ هم پرفشار سیبری روی شمالشرق حاکم بود انشالله که. امسال دست از سر ما برمیداره… دعا کنید که خدا رحمتش رو نصیبمون کنه

 80. از امروز پیست اسکی شیرباد به علت عدم برف کافی تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود…مثل اینکه وضع خیلی خراب تر از این حرفاست

 81. بی نام گفت:

  سلام محمد عزیز از بجنورد

  تماس میگیرم خدمتتون قربان

   

 82. مرتضی گفت:

  این پرفشار سیری نیست.این تبدیل شده به پشته و خودشو انداخته رو شمال شرق.النینو برای ساکنان شمال شرق تو زرد از اب در امد.دیگه از نو گذشته ها گذشته کاری ندارم ایلام چقدر امده اردبیل چقدر بندرعباس چقدر ولی تنها چیزی رو که احتمال میدم اینه که بارش های ما در ماه های اینده افزایش پیدا میکنه.چون که شهر های مختلف شمال شرق از پاییز پارسال بارش کمتری رو دریافت کرده اند حالا یا در ماه های اینده میاد یا اصلا نمیاد.ولی دوستان دعا کنید که اگر امسال هم مثل اش و کاسه پارسال و سال قبلش بشه دیگه واقعا تو اخرا بهار و تابستون اب ها حتما جیره بندی میشه دیگه و شکی درش نیست.والله اعلم

   

 83. Saeed گفت:

  بارش برف آبکی از دیشب در بیرجند آغاز شده و کماکان ادامه داره. ولی هواشناسی استان بارش پراکنده زده بود. به نظر من که پراکنده نیست و به صورت یک سیستم خوب داره عمل میکنه. همه جا نم کشیده.

 84. شمسی پور گفت:

  واقعا هم قوچان سیبری ایران است.از همین سامانه ضعیف هم الان هواش برفی شده.دارن کیف میکنن دیگه شب چله هست و خونه ها گرمو بیرون  هم که داره برف میاد درست مثل زمان قدیم دیگه چی میخوان.

 85. مرتضی از قوچان گفت:

  از دیروز صبح برف امد قطع ووصل میشد تا دیشب که شدت برفشبسیار بالا رفت صبح زود برفخوبی خوبی امد الانم داره میباره نرم

 86. مرتضی از قوچان گفت:

  شمسی پور جان عزیزمی داداشی هر لحظه ابری میاد اینجا برف میشه داداشی

 87. محسن گفت:

  یارش شهری خشک همچون بیرجند در یک ماه آینده از مشهد بیشتر وجالب تر بارش مشهد هم از بجنورد بیشتر!!!!همه چیز بالعکس شده مثلا اگه چنروز دیگه دیدید بیرجند برف ۴۰ سانتی اومد ومشهد ۱۰ سانتی تعجب نکنید…..

 88. رضا76 گفت:

  امير چرا هيچ پستي نميزاري؟؟در مورد زمستان هيچ نظري نداري؟؟خب اين كه نشد سايت حداقل يك خبر كوچك توي سايت بذار داداش….

 89. رامین گفت:

  با سلام

  از آذر مشخص بود که چقدر النینو قوی بود مطمئن باشید دی و بهمن عم همینطوری هست و اگه هم بباره مثل سالهای قبل هست و ناهنجاری واسه شمال شرق اتفاق نمیوفته چون ناهنجاری یعنی اینکه دما زیر ۲۰ بره یا برف حدافل ۴۰ سانت بباره ….مشهد در زمانی که النینو نبود برف ۳۵ سانتیمتر رو هم تجزبه کرد

 90. تگرگ گفت:

  ……….ناهنجاري در راه است

 91. محمد گفت:

  سلام

  چیزی که معلومه اینه که دهه اول دی اصلان بارش نداریم واسه دهه دوم هم که همه حرف ناهنجاری و برف و میزنند ۱۰میل بارش پیش بینی شده هه به نظر شما تو ۲۰روز از دی ۱۰میل بارش ناهنجاری حساب میشه تازه همون هم تثبیت نشده شایدم کلان بپره واقعان وضع بارشی شهرهای مثل چناران قوچان کلات گناباد درمقایسه با میانگین بلندت مدت خیلی خرابه این درحالیه که نیمه غربی بیشتر شهر هاش بالایه ۹۰درصد بیشتر از میانگین بارش داشتن 

 92. رضا گفت:

  بنده جمعه ی گذشته عرض کردم تا دو هفته بلاکیم.ای سی ام هم به وقوع سرما اعتقادی نداره

 93. مهدی گفت:

  با درود فراوان

  منتظر پیش بینی دی ماه شما هستیم .

   

  از اهواز

 94. حميدرضا گفت:

  بازهم از پيش بيني هاي تكراري ؛بارش و سرما مياد تو نقشه ها و تا چند آپديت هم ادامه داره اما به ناگاه نيست و نابود ميشه… خدايا چرا برعكسش اتفاق نميفته خب!!!

 95. رضا گفت:

  قطعا زمستان امسال پربارش تر از سال گذشته خواهد بود اما اینکه بخواهیم این موضوع و بارش معمولی برف در زمستان  را به پدیده النینو و ناهنجاری ربط دهیم چیزی جز توجیه پیش بینی های اشتباه نیست.  متاسفانه همانگونه که تا الان شاهد بودیم و نقشه های پیش رو هم نشان می دهند در روزها و هفته های آینده،  اتفاق و  بارشی خارق العاده ای برای مشهد وجود ندارد و تنها شاهد بارشها معمولی خواهیم بود  که در بسیاری از سالهای گذشته رخ داده اند و نه تنها در فصل زمستان کاملا طبیعی است و ربطی به ناهنجاری النینویی! ندارند بلکه اگر روی ندهند باید دنبال علت گشت. 

   چه خوب است همه ما در هر کجا که هستیم  به شعور و حافظه مردم احترام بگذاریم و چه خوب می شد که  عذر خواهی و درس از اشتباهات گدشته، فرهنگی برای ما می شد.

 96. شمسی پور گفت:

  ادم از این زورش میاد که تا حالا هزار تا موج از اول سال امده اینجا ولی نه برف درست حسابی دیدیم نه بارون ولی برین نیمه غربی و جنوبی رو نگاه کنید ای تو روح این هوای شمال شرق.فقط خشک و سرما.اعصاب ادم خرد میشه حالا ببینید این دفعه هم شهر های جنوبی و عربی بالای ۵۰ میل بارش نداره.اخطاریه های هواشناسی فقط برای جنوب و غرب صدق میکنه.

 97. حميدرضا گفت:

  يك سوال دارم از اونايي كه لعن و نفرين به هواي منطقه ميفرستن،هيچ فكر كرديد كه اين بلا رو تك تك ما انسان ها سر طبيعت آورديم،واقعا چقدر حاضريم از وسيله حمل و نقل عمومي استفاده كنيم!؟چقد حاضريم پلاستيك از فروشنده مغازه نگيريم تا به محيط زيستمون كمك كنيم،دوست عزيز اگه الان وضعمون اينه نه اون سايت هواشناسي مقصره نه اين خاك و هواي منطقه،من و تو مقصريم دوست عزيز

 98. شمسی پور گفت:

  سلام اقا حمیدرضا بلایی که سر طبیعت و اقلیم امده مگه فقط برای ماست برای بقیه نقاط کشور نیست؟پس چطوری بقیه مناطق کشور گر و گر بارون و برف میاد؟موج های سردی میخوان دهه دوم دی وارد شن اگر از اون موج ها هم چیزی نصیبمون نشه دیگه همگی باید قبول کنیم که اینجا طلسمه.

 99. حميدرضا گفت:

  ببينيد بحث من موج يكي دو هفته ديگه نيست،هرچند به شدت ناراحتم كه چرا نصيبمون كمه از بارش و سرما در اين يكي دو ساله ولي من روند كلي رو دارم ميگم،همون مناطق رو هم يه نگاهي به دماهاي ثبت شدشون در تابستون بندازيد،يه نگاهي به دماي الان مسكو و نيويورك بندازيد،اين بلايي هستش كه ما سر طبيعت آورديم

 100. شمسی پور گفت:

  راست میگین دیگه شده و کاریش هم نمیشه کرد.

 101. محمد گفت:

  سلام چیزی که خیلی عجیبه بالا رفتن دمای مشهد هوای بهاری اونم تو چله زمستون  حتی دمای تهران هم از ما پایین تره اصفهان هم ۵درجه زیرصفره و تجربه میکنه نقشه های دوهفته آینده بارش هم  حدود۵میل بارش پیش بینی کردن پس دهه دوم که این هم حرف از ناهنجاری میشد هم بارشش پریده شهرهای جنوب ایران هم که سیراب شد با بارش های ۸۰میلی 

 102. محسن گفت:

  برو بابا بهرامی.تو هم الکی دلت خوشه

 103. بهرامی گفت:

  من دلم خوش نیست من هم ناراحتم که چرا الان که بهترین زمان بارش برف است هوا اینگونه شده ولی این حرف هایی که در اینجا گفته می شود نه آموزنده است نه شادی بخش و نه خبری فقط با روح و روان آدم بازی میکند و از نظر من حتی اگر ۱۰۰ سال پیاپی مشهد بارش نداشته باشد باز هم ناامیدی بی معنی و کار مسخره و چرتی است و همینطور از ۱۵ روز  با اطمینان سخن گفتن به طوری که انگار آن فرد مقام خدایی دارد. بنابرین بهتر است ناامیدی را کنار گذاشته و به دعا و مناجات پرداخته و صبر داشته باشیم

 104. samann گفت:

  یه جورایی داره خاطرات سال ۹۲ رو تداعی میکنه،

  نیمه شمال خشک و نیمه جنوبی بارش

  تغییرات اب و هوایی ….پشته در شمال شرق، عدم نفوذ رطوبت به این ناحیه

  به تعویق افتادن متداوم بارشها

  شاخص ها همه به نفع ما، اما سوال اینجاست که چرا خشکی؟

  شاخص تاثیرگذار دیگری وجود دارد؟ یا تغییرات شدیدب ابو هوایی

   

 105. امینی از کرج گفت:

  کرج هم دو هفته ای میشه بارش نداره ولی حد اقل دمای هواش زمستونیه

 106. رضا گفت:

  نمیدونم شاید منفی شدن ناگهانی ao و nao  باعث کاهش سرما شد

 107. درود بر همگی

  این سامانه با رشی که تو سایت های مختلف اینقدر روش مانور میدن که ظاهرا اوایل هفته آینده وارد میشه… همین چند دقیقه پیش که نقشه ها رو نگاه میکردم ، خیلی ساده براتون بگم از اون موج هایی نیست که از بالا بیاد.حالا که چی ؟ منظورم اینه که ابتدا غرب ترکیه تا رو شمال آفریقا فرو رفت هوای سرد داریم و یک فرا رفت هوای گرم به خصوص رو شرق ایران داریم… خلاصه کلام اینکه تا بخواد وارد مشهد بشه اول باید یک دمای ۲۵ درجه رو تو زمستون تجربه کنیم و بعد اون برف و سرما بیاد. که البته هنوز هیچی تثبیت نشده و۱۰۰ درصد باز هم تا اون روز نقشه ها تغییر خواهد کرد ولی خوب این موضوع امشب رو نقشه ها دیده شد که بیان کردم